Zanimljivi gosti sa američkog sveučilišta
Autor: Željko Kelava, 27. 11. 2013.

U srijedu 13. studenog 2013. našu školu posjetili su zanimljivi gosti. Profesorica  Anamarija Žic Ralić sa Edukacijsko–rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu  i njene kolege profesorica Rebecca Hinshaw i profesor Jack Turman sa Sveučilišta u Indiani. Profesori sa američkog sveučilišta su u vrijeme posjeta Hrvatskoj izrazili želju vidjeti i jednu hrvatsku osnovnu školu u kojoj se djeca s teškoćama uključuju u redovan sustav obrazovanja. Kako naša škola surađuje s Edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom prof. Anamarija Žic Ralić preporučila je našu školu.

Ravnatelj je naše goste upoznao s kratkom poviješću škole, s načinom rada osnovne škole općenito te sa mnogim specifičnostima vezanima uz rad naše škole. Upoznali smo ih s načinom na koji se učenici s teškoćama uključuju u nastavu, koliko imamo učenika s teškoćama te da uključujemo učenike s motoričkim teškoćama iz istočnog dijela grada.

Gostima smo pokazali prostore škole, što im je također bilo vrlo zanimljivo, a proveli su i dio sata prirode sa 5.c razredom. Predstavili su se učenicima, a kad su se naši učenici predstavljali njima pokazali su da dobro „barataju“ engleskim jezikom. Naši gosti su ih pozvali da budu vrijedni učenici kako bi jednoga dana mogli upisati Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet te doći na njihovo Sveučilište na razmjenu studenata. Učenicima se ta ideja jako svidjela. Pod odmorom su okružili naše goste i imali još bezbroj pitanja za njih, no i gosti su bili ograničeni vremenom, a i učenici su morali na idući sat, tako da je ugodno druženje bilo prekinuto školskim zvonom.

Gostima smo uručili poklone; kuharicu koju je škola izdala povodom obljetnice smrti Marije Jurić Zagorke i kompilacijski DVD i CD naše školske Filmske družine ZAG. Na rastanku gosti su nam srdačno zahvalili uz napomenu da će svoja nova iskustva rado podijeliti sa svojim kolegama i studentima.