Prirodoslovna večer
Autor: Željko Kelava, 27. 10. 2015.

Prirodoslovna večer je održana 30.10.2015., tijekom koje su provedene aktivnosti na  temu Svjetlosti, a u skladu s UNESCO-vom odlukom proglašenja 2015. godine  Međunarodnom godinom svjetlosti i tehnologija zasnovanih na svjetlu, a također je obilježen i Međunarodni dan bijelog štapa.

Ciljevi projekta  su bili popularizacija prirodnih znanosti među mladima, razvoj pozitivnog stava prema biologiji, kemiji, fizici, razvoj vještina cjeloživotnog učenja i želje za nastavkom znanstvenog obrazovanja, informiranje djece o  izazovima s kojima se slijepe i slabovidne osobe suočavaju u svakodnevnom životu.

Za učenike osnovne škole i njihove roditelje  Prirodoslovna večer je obuhvatila skup radionica iz:

-biologije (Čuvaj se! Gledam te!) – upoznali su  građu oka kod životinja (oči kukaca, goveda) i važnost vida kod čovjeka (kroz pokuse i modele)
-kemije (Gdje gori?) – vatra kao izvor svjetlosti, kemijske reakcije pri kojima nastaje svjetlost
-fizike (Dođi! Prosvijetlit ćeš se!) – upoznali su povijest žarulje od Edisonove s ugljenom niti do suvremenih LED žarulja, bežični prijenos energije, prirodne i umjetne izvore svjetlosti ( munju i laser), hrvatske znanstvenike
-tehničke kulture  (I kad ne vidim, vidim!) -  upoznali su problemi slijepih osoba u svakodnevnom životu. Svatko je  imao mogućnost  upotrijebiti  svoja  osjetila – sluh i opip pri određivanju sadržaja „tamne kutije“  i kroz igru
-likovne kulture (Jesam li se prevario?) – izrada crteža  optičkih varki i promatranje dubine crteža (2D-3D), te likovni prikaz osjećaja opipa koji su doživjeli istražujući „tamnu kutiju“.

Radionice su se odvijale u 6 učionica, a sudionici su dobili naljepnice na svoju „kapljicu“ za suradnju, odgovaranje na pitanja i popunjavanje  listića.

Svi sudionici (oko 150) nakon obilaska radionica dobili su diplome.

Autorice materijala za radionice su Dubravka Fiolić, Marina Beljan i Mirjana Sever (Likovna kultura), Lidija Žišković (Biologija), Irena Škarica Milek (Kemija), Natalija Kirčenkova (Fizika), Katarina Kedačić Buzina (Tehnička kultura).

Hvala svima na sudjelovanju!