2019-10-05 14:47:00

Obilježavanje 20.-godišnjice GLOBE-a u našoj školi

Naša je škola 05. listopada 1999. godine poslala prve prikupljene podatke u međunarodnu GLOBE bazu te se tako priključila velikoj GLOBE obitelji. Ove godine obilježavamo 20 godina GLOBE aktivnosti. Od tada do danas sudjelovali smo na 16 Državnih GLOBE smotri i autori smo 10 projekata kojima je cilj očuvanje zdravog okoliša.

Naše djelovanje obuhvaća gotovo sva područja proučavanja i mjerenja u GLOBE-u (atmosfera, hidrologija, fenologija, biometrija i pedologija).

U svibnju 2019. bili smo domaćini 22. Državne GLOBE smotre i natjecanja što smatramo velikim priznanjem našega rada.Unutar Erasmus+KA2 programa u protekle smo 2 godine sudjelovali u GLOBE projektu „Europsko drveće u europskom vremenu“ sa školama partnerima iz Češke i Latvije. Od 20. rujna 2019. započeli smo novi GLOBE projekt „Vodeni ekosustavi Europe“ u suradnji sa  školama partnerima iz Češke, Latvije i Slovačke.

Povodom svečane godišnjice tijekom rujna i listopada održat ćemo nekoliko GLOBE radionica s ciljem promoviranja GLOBE aktivnosti u školi. Završna svečanost i aktivnosti za širu javnost bit će na 6. Prirodoslovnoj večeri krajem listopada 2019. godine koju organiziraju vrijedne voditeljice Lidija Žišković, Irena Škarica Milek iNatalija Kirčenkova.

Dana 25. rujna 2019. u našoj školi održana je 1. GLOBE radionica na temu Fenologije.  Radionica je obuhvaćala određivanje vrste drveća u školskom dvorištu, te određivanje boje i duljine lista odabranih vrsta. Nakon radionice slijedila je analiza i zaključak promatranja i mjerenja.

2. radionica na temu Daljinsko istraživanje u GLOBE-u održana je 03. listopada 2019. čime smo se osvrnuli na načine promatranja Zemlje iz Svemira te snimanja i kartiranja vode, tla, leda i živih organizama.

09. listopada 2019. održana je 3. radionica na temu Tlo (Pedologija) gdje su učenici pomoću pokusa određivali vrstu, boju i strukturu tla.

Za 16. i 23. listopad predviđene su još dvije radionice na temu Vode (Hidrologija) i Atmosfere.

Nakon svake radionice slijedi analiza i zaključak promatranja i mjerenja.

Neke od radionica vodile su naše učenice, već duže vrijeme aktivne u GLOBE-u: Hanan Al Issa, Sara Brkić, Katarina Grabić, Lara Janković, Paola Janković, Lana Kezerle, Iva Rašić, Ena Rukavina, Paula Šafranić i Nika Vukelić. U radionice su uključeni učenici 3., 4., 5. i 7. razreda.

 

 


Osnovna škola Marije Jurić Zagorke Zagreb